Parowóz w 100% beztekstylny!

Czyli o tym, w czym możemy wejść do Parowozu

Grzesiek

9/10/20233 min read

Moi drodzy, sezon tuż tuż. W związku z tym szykuję kilka zmian i niespodzianek. O jednej myślę już od dłuższego czasu, a start nowego sezonu jest dobrym momentem na wdrażanie nowości. Jak wiecie, idea, która mi przyświeca to „twórz przestrzeń, z której sam chciałbyś korzystać”, dlatego też postanowiłem, że od tego sezonu w Parowozie będzie możliwość saunowania tylko w strojach i ręcznikach z produktów naturalnych, czyli bawełnianych (każdy ma taki w domu), wełnianych i lnianych!

Większa część z Was pomyśli w duchu „nareszcie”, jednak część pewnie zmarszczy brew. Ile osób, tyle głosów. Ale skąd taka decyzja?

Jest kilka przyczyn. Przede wszystkim, zależy mi na tym, żeby budować świadomość dotyczącą kultury saunowania 🎓

Jednym z jej elementów jest tzw. beztekstylność, oznaczająca saunowanie pozbawione sztucznych materiałów w saunie. Chodzi o to, że ze strojów poliamidowych i poliestrowych w wysokiej temperaturze wydzielają się trujące opary, które:
a) są wchłaniane poprzez szeroko otwarte pory w Waszej skórze (bo temperatura je otwiera),
b) opary z tego wdychają osoby, z którymi dzielicie pomieszczenie saunowe.
Nie brzmi to jak najlepszy sposób na poprawę zdrowia i kłóci się z samą istotą zdrowego saunowania 🔥

Kolejna rzecz, to już kwestia zapachowa - byłem w wakacje w kilku saunach. W niektórych z nich niestety nie stosowano się do regulaminu i goście nie używali ręczników do siadania na nich, też wchodzono do nich w spodenkach ze sztucznych materiałów i w strojach. I wierzcie mi, to połączenie powodowało, że tam tak zwyczajnie, capiło starymi spoconymi gaciami. Wierzcie mi, chcę tego uniknąć. Do tego jeszcze, już bezpośrednio w Parowozie zdarzały się odbarwienia drewna od intensywnych barwników ze strojów ze sztucznych materiałów które w to drewno się wtapiały 🤷🏻‍♂️

Zdaję sobie sprawę, że dla części osób było to wygodne, no bo np. nie trzeba zdejmować neoprenów. Ale znowuż neopreny trochę psują zabawę w morsowanie, w końcu blokują dostęp do receptorów w dłoniach i stopach, które są najbardziej wrażliwe na zmiany temperatur (stąd też w neoprenach dużo łatwiej o długie siedzenie w wodzie). Jeśli ktoś już potrzebuje, to lepsze imho są buty dedykowane kamienistym płazom, o wiele łatwiej je zdjąć lub założyć, ale nie są to kompletne izolatory od zimna. W ogóle morsowanie w neoprenach to bardzo wdzięczny temat na oddzielny post, ale o tym nie dziś.

W każdym razie, wchodząc w IV sezon saunowania, chcę Wam zapewnić jak najlepsze doznania, jednocześnie dbając o Wasze zdrowie i komfort. Żebyście mnie dobrze zrozumieli. W żaden sposób nie chodzi mi o to, żebyście latali na waleta świecąc tym i tamtym tu i ówdzie w saunie czy po plaży - wszak chociażby w niedzielę zdarzają się osoby postronne i spacerowicze, dlatego idealnym rozwiązaniem są np. bawełniane pareo damskie czy męskie lub bawełniane kobiece stroje do sauny, w których można się zmoczyć i do sauny wrócić. Żeby uspokoić - jeśli dalej chcecie korzystać z normalnych strojów kąpielowych, przy Parowozie będzie parawan do rozebrania się z nich zanim się wejdzie do Parowozu lub ubrania się, zanim się wskoczy do wody 🧖‍♀️ 🧖

Podsumowując, od 10.10.23 do Parowozu wejdziemy tylko w:
✅ Bawełnianych / innych naturalnych ręcznikach bez sztucznych domieszek (z pewnością każdy z Was ma zwykły bawełniany ręcznik w domu :));
✅ Bawełnianych / innych naturalnych strojach bez sztucznych domieszek;

A nie wejdziemy w:
⛔️ Poliestrowych / poliamidowych strojach;
⛔️ Poliestrowych / poliamidowych ręcznikach (tzw. Szybkoschnących);
⛔️ Butach neoprenowych (generalnie to w żadnych butach, skarpetach z resztą też, jeśli kogoś chciałaby ponieść fantazja :)).

Poza tym, jeszcze jedna rzecz - bawełniany ręcznik jest podstawowym wyposażeniem w każdym polskim domu. A jeśli stanowicie taki wyjątek, który takiego nie posiada, zawsze możecie wypożyczyć w Parowozie!

Dobrego dnia!
Maszynista